Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Speedrun Minecraft
#1
Minecraft hızlı koşusu geçen yıl popülaritesini artırdı ve birçok yayıncı Random Seed Glitchless (RSG) gibi popüler kategorilerde dünya rekoru hızlı koşu süresi için yarıştı. Ancak soru şu: Normal bir Minecraft oyuncusu nasıl dünya rekoru kırabilir?

Hızlı koşu nedir?
İlk olarak, birçok Minecraft hızlı koşu türü olduğunu bilin: Bedrock hızlı koşuları, Set Seed Glitchless, Filtered Seed Glitchless, Icarus ve çok daha fazlası. Bu yazıda, en popüler tür olan Random Seed Glitchless'ı ele alacağım.

[Resim: LPic6412dc9639ba4786084167.jpg]

Bilmeniz gereken bir başka önemli şey de, WR'ye (dünya rekoru) giden tüm profesyonel hızlı koşucuların 1.16.1 sürümünü oynuyor olmalarıdır. En yeni sürümde olmamalarının nedeni, 1.18 gibi bu yeni sürümlerde, speedrunning'de zaman alan o kadar çok yeni özellik eklenmiş ki kimse onları oynamıyor.

Ve son olarak, kale, yerin derinliklerinde ortaya çıkan ve patron çetelerden biri olan Ender Dragon'un kaldığı End boyutuna girmek için kullanılan bir yapıdır. Bir hızlı koşunun nihai hedefi, Ender Dragon'u denemek ve yenmek ve ana kaya portalından olabildiğince hızlı geçmektir.

Nasıl Başlarım?
RSG'de hızlı koşucular bir dünya için ideal başlangıcı aramaya çalışır; genellikle, bu, gömülü hazinenin olduğu bir adada veya yakınlarda bir gemi enkazı anlamına gelir. Gömülü bir hazine veya bir gemi enkazı ile başlamanız gerekir çünkü hızlı koşuda ihtiyaç duyulan ana şeylerden biri olan bol miktarda demir içerirler. Bunun dışında çok ihtiyaç duyacağınız tek şey ahşaptır. Asla yetersiz kalmayın.

[Resim: LPic6412dcb55d7ae1359145252.png]
(Batıklar genellikle su altındadır ve 3 farklı şekilde ortaya çıkabilir: tam bir gemi, alt yarı veya üst yarı.
Batığın alt yarısı tüm değerli cevherleri, üst yarısı ise tüm yiyecekleri içerir.
)

Genellikle 2 istisna daha vardır. Bunlardan biri bir köydür, ancak yalnızca köyde bir demirci varsa, bu da bir köyde ganimet için en iyi binadır. Elmaslar, altın, demir, zırh, ekmek, obsidyen ve demir kazmalar burada ortaya çıkabilir. Ancak, demirciler her köyde her zaman ortaya çıkmaz. Yapmazlarsa, hızlı koşucular genellikle sıfırlanır. Diğer istisna harap olmuş bir portaldır. Yakınlarda gerçekten iyi ganimetlere sahip harap olmuş bir portal varsa, hızlı koşucular genellikle tohumu oynar. Örnekler şunları içerir: bir ateş yükü/çakmaktaşı ve çelik, obsidyen, altın zırh (büyülü), altın aletler (büyülü), altın elma, altın havuç, büyülü altın elma, demir külçeleri veya altın bloklar. Yıkık portallarla ilgili bir başka ideal şey de, genellikle içlerinde bir lav havuzu olması, yani lav havuzu numarasını kullanarak nether'e daha hızlı gidebilmenizdir.

Nether'a Ulaşmak
[Resim: LPic6412dcd9c953a219855402.png]
(Yıkık bir portalda genellikle ağlayan obsidyen bulunur, yani yalnızca harap olmuş parçaları kullanarak her zaman tam bir nether portalı yapamayabilirsiniz.
Bu görselde harap olan portalin alt yarısında ağlayan obsidyen olduğunu görmektesiniz, böylece ayakta duran kısmı nether girişinizi yapmak için kullanabilirsiniz.)

Şimdi, koşuya devam etmek için nether'a nasıl girersiniz? 3 seçenek vardır:

1. İlk olarak, portalınızı yapmak için obsidyen kullanın. Bir portal 4x5x1 içi boş bir dikdörtgen şeklindedir, ancak en az 10 obsidyen yapı yapmak için köşe obsidyenlerini çıkarabilirsiniz.

Yeterli obsidyene sahip bir demircinin yanında doğmadığınız veya zaten sizin için bir miktar obsidiyen yerleştirilmiş harap bir portalın yakınında ortaya çıkar (sandıktan almış olabileceğiniz obsidyeni kullanarak portalı tamamlar). Ayrıca portalı aydınlatmak için bir ateş şarjına, çakmaktaşı ve çeliğe veya odunlu lava ihtiyacınız olacak. Çakıl kullanarak çakmaktaşı elde edebilir ve bir parça çakmaktaşı ve bir parça demir kullanarak çakmaktaşı ve çelik yapabilirsiniz. Yangın ücretleri, harap olmuş portallarda ganimet olarak gelebilir, ancak bunlar tek seferlik kullanımdır. Büyülenmemiş bir çakmaktaşı ve çeliğin 64 kullanımı vardır.

2. İkincisi, bir lav havuzu bulmak ve obsidyen blokları oluşturmak için lav kovalarıyla birlikte su yerleştirmek. Lav suyun hemen yanına konursa anında obsidiyene dönüşür. Bu nedenle, obsidyenin olması gereken yerlere lav yerleştirmek, tamamlanmış bir portalı oldukça hızlı hale getirecektir. Bu, üç yöntemden en yaygın olanıdır, çünkü bir lav havuzu bulmak çok daha kolay ve oldukça hızlıdır.

3. Son olarak, bir su magma vadisi bulmak . L şeklinde 3 magma bloğu ve gizli kaynak lav kullanarak portal oluşturabilirsiniz. Bu portal oluşturma yöntemi çok daha karmaşıktır ancak portal oluşturmanın en hızlı yoludur. Bir okyanus koşusuna (gömülü hazine/gemi kazası koşusu) gidecekseniz, bu muhtemelen nether'e ulaşmak için yapacağınız portal türüdür.

Tabya Yönlendirme
[Resim: LPic6412dd4571d362108470281.png]
(Burçlar, bazalt ve Karataş'tan oluşan yapılardır, bu nedenle herhangi bir biyomdaysanız (Bazalt Deltaları dışında)
ve büyük bir siyah ve gri blok karışımı görüyorsanız, bu büyük olasılıkla bir burçtur.)

Ağa girdikten sonra, hemen 2 yapıdan birini arayacaksınız: burç kalıntısı veya alt kale. Çoğu hızlı koşucu önce kaleye gider. Bunun nedeni, burçta ticaret yaptığınızda, muhtemelen ender incileri (daha kolay seyahat etmenizi sağlar) ve ateşe dayanıklılık iksirleri kazanmanızdır. Bir kaleyi bulma ve başarılı bir şekilde yönlendirme adımları şunlardır:

1. F3'e basar ve sol üst köşeye bakarsanız 'E:_/_' ifadesini görürsünüz. "E", o genel yöndeki çeteleri görmek için kullanılan bir varlık sayacıdır. İlk alt çizgi genellikle 0-20 varlık civarındadır, genellikle çetelerdir, ancak eğer 50-90'a yükselir, o zaman bu, o yönde bir kaleniz olduğu anlamına gelir.

2. Tabyaya ulaştığınızda, araziye ve burç tipine bağlı olarak oynamanın birçok farklı yolu vardır. Bununla birlikte, genel strateji şu: burçtaki tüm altını çıkarmak, domuz çizgilerini 1×1'lik bir deliğe hapsetmek ve burçta çıkardığınız altını onlara takas etmek. Ganimetinizi en üst düzeye çıkarmak için her burçtaki altın blokların nerede olduğunu unutmayın.

3. İhtiyacınız olan en az şey 12 ender incisi, bir ateşe dayanıklılık iksiri, 10 obsidyen ve 48 parça ip. Kaledeki 12 uç portal çerçevesini etkinleştirmek için 12 ender inciye, kaleyi güvenli ve yavaş oynamak zorunda kalmadan hayatta kalmak için yangın direncine, ağda başka bir 'kör' portal yapmak için 10 obsidyene ve 48 parçaya ihtiyacınız olacak. ejderhayı öldürmek için minimum 4 yatağı yapmak için ip.

Kaleye Ulaşım
Tabya yönlendirmenizi tamamladıktan sonra, bir sonraki hamleniz bir kale bulmaktır.

1. Shift + F3 tuşlarına basarsanız, bir adın yanında [_] etiketli kısayol tuşları olan bir daire, pasta grafiği görürsünüz. Kısayol tuşları, oyuncuların bir eylemi gerçekleştirmek için kullandıkları kontrollerdir. İlk yapmak istediğiniz şey, "tik", ardından "seviye", ardından "varlıklar" ve ardından "blok varlıkları" adı için kısayol tuşunuzu tıklamaktır.

2. Burada, tablonuzdaki parlak mavi rengi aramak istiyorsunuz. Daire grafiğinizde parlak mavi bir renk yoksa, bu, yakınınızda kale olmadığı anlamına gelir veya oluşturma mesafenizi (oyuncu görüş alanı) artırmanız gerekir.

3. Rengi görüyorsanız, render mesafesini kaybolana kadar azaltın. Ardından, pasta grafiğinizde tekrar mavi rengi görene kadar 16 bloğu sola, sağa, ileri, geri veya çapraz olarak hareket ettirmeyi deneyin. Onu gördüğünüzde o yöne doğru gidiyorsunuz.

Bu mavi renk bir mafya yumurtlama merkezini gösterdiğinden ve kalede alevli yumurtlayıcılar olduğundan, yakınlarda bir kale olduğunu bilirsiniz. Ancak bu yöntem %100 doğru değildir, çünkü hazine tabyalarında magma küpü yumurtlayanlar da vardır.

Alevler
[Resim: LPic6412dd8030d551994309566.png]
(Alev yumurtlama yeri, belirli bir yarıçapta alevler çıkarır, bu nedenle alevlerin ortaya çıkmasını bekler ve sonra onları öldürürsünüz.
Alevlerin ortaya çıkması çok uzun sürmemelidir.)

Kaleye ulaştıktan sonra alev yumurtlayanı arayın. Bulduğunuzda 2 şey yapabilirsiniz.

Birincisi, bol miktarda ipiniz varsa, "yatak yakabilirsiniz". Blaze yatak takımı, içine bir yatak yerleştirdiğiniz zamandır. Nether, yatak ile yumurtlama yeri arasına bir blok koyun, böylece alev yumurtlama yeri yok olmaz ve yatağa sağ tıklayın. Bunu yaparken de korunduğunuzdan emin olmak istersiniz. Ağdaki yataklar patlar, bu nedenle yatağı patlattığınızda, patlama nedeniyle alevlerin çıkması için çok yer vardır. Diğer seçenek ise alevlere yumurtlama odası vermek için alanı bir kazma ile çıkarmaktır.

Öldürücü alevlerden elde edilecek ideal alev çubuğu sayısı 7'dir, çünkü bunu 14 alev tozuna dönüştürebilirsiniz (14 ender gözüne işlenebilir). Her zaman 12'den fazla ender gözü tutmak istersiniz çünkü sizi kaleye götürmek için enderin gözünün kırılma olasılığı 5'te birdir.

Kör Seyahat
Nether ile işiniz bittiğinde, portalınızı " ideal kör koordinatlara " yakın bir yerde oluşturabilirsiniz . Bunlar, sizi kaleye çok yaklaştırabilecek ikinci ağ portalını oluşturmak için kullanabileceğiniz koordinatlardır. F3'e basarsanız ve ekranın sol tarafına bakarsanız X: , Y: ve Z: öğelerini görürsünüz. Bunlar ağdaki koordinatlarınız.

Kalede Gezinme
[Resim: LPic6412ddac654902131113210.png]
(Bir portal odası, köşeleri atlanmış her yönde 3 blok ve merkezde 3 × 3 lav havuzu olan uç portal çerçevelerine sahiptir.
Ayrıca merdivende bir gümüş böceği yumurtlayan var, bu yüzden dikkatli olun!)

Portal yapıldıktan sonra, ender'in gözlerini yapmak istersiniz. Bir ender gözünü basılı tutup sağ tıklayarak fırlatabilirsiniz. Göz kaleye doğru süzülecek, bu yüzden o yönü takip edin (her 300 blokta bir göz atarak). Göz yön değiştirirse kaleyi geçmişsiniz demektir. Ve eğer göz yer altına inerse, bu doğrudan kalenin üzerinde olduğun anlamına gelir.

Speedrunners bazen belirli bir eksene 2 göz attığınız ve buna göre kalenin ne kadar uzakta olduğunu belirlediğiniz eğitimli seyahat kullanır. Ardından, nether'deki bir bloğun üst dünyada 8 blok olduğu nether'e geri dönerler. Burada kendilerini kaleye sokacak koordinatların yanına bir portal yaparlar. Bu çok fazla pratik (ve obsidyen) gerektirse de, kaleye bu şekilde gitmek çok daha hızlıdır (genellikle Kaleler 1.000-2.500 blok ötededir).

Kaleye girdikten sonra bir portal odası aramanız gerekecek. Boş bir portal çerçevesine bakarken, elinizdeki ender'in gözlerine sağ tıklayarak ender'in gözlerini uç portal çerçevesine yerleştirin. Ayrıca, her portal için bir gözün dolu olma ihtimali %10'dur, bu da sizin için 12 gözün tamamını doldurabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, bunun olma şansı 1 trilyonda 1'dir, bu yüzden bunun olmasını bekleyerek bir kaleye girmeyin!

Son Dövüş
[Resim: LPic6412ddd75b384566958950.png]
(Speedrunner'lar genellikle ana kaya çeşmesi için ağlayan obsidyen kullanırlar çünkü nether portalını yapmak için minimum miktarda obsidyen aldıklarında burçtan ayrılırlar,
bu da onlara sahip oldukları diğer tek patlamaya dayanıklı blok olarak ağlayan obsidiyen bırakır.)

Sonunda, ortadaki ana kaya portalına gidin ve ana kaya sütununun bir tarafına bir blok yerleştirin. Az önce yerleştirdiğiniz bloğun üzerine patlamaya dayanıklı bir blok (örn. obsidyen, ağlayan obsidyen) yerleştirin.

Şimdi, ejderha blokları koyduğunuz yönde (ejderha ana kaya çeşmesine indiğinde) tünene kadar bekleyin. Ejderha tünemesi için hazır olmak ve hemen çeşmeye gitmek istiyorsunuz.Çeşmeye vardığınızda, ejderhanın ne zaman ona vurabileceğiniz kadar yaklaştığını tahmin etmeye çalışın. Ejderhanın tamamen alçalmasını istemezsiniz, çünkü inerse yatak koyamazsınız. Bir yatak yerleştirmek istiyorsunuz ve kafa hitbox yatağa baktığında sağ tıklayın (F3 + B ile hitbox'ları açın). Ejderha tüm sağlığını kaybedene kadar yatakları yerleştirmeye ve 'patlatmaya' devam edin.

Daima yatağın altında olun ve çıkıntılı tarafta yatmayın. O tarafa gitmek istemezsin, çünkü yatağa tıklamaya çalışırsan patlarsın ve oradasın! Ejderhayı öldürdükten sonra ana kaya çeşmesinde bir portal belirecek. Oradan geçtikten sonra zamanı durdurabilirsin ve hızlı koşunu tamamen bitirebilirsin!

Hızlı koşuda kullanılan başka birçok taktik vardır, ancak bunlar başlamanız için en temel olanlardır. Haritasız hazine ve ilahi yolculuk gibi diğer taktikler de çok büyük zaman kazandırıyor. Ancak, bunları yalnızca temel bilgileri belirledikten sonra kullanacaksınız.
TG Angel
Bul
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi