Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minecraft'ta Nether Portalı
#1
Nether Portalları, Minecraft'ın Overworld'ünü Nether'a bağlayan yapılardır. Nether, Minecraft'ta Overworld'dekilerden farklı malzemeler ve Ganimetler bulabileceğiniz tehlikeli bir ikinci boyuttur.

Bir Nether Portalı inşa etmek için ihtiyacınız olan ilk şey bir Elmas Kazma. Bir Nether Portalındaki ana bileşen Obsidyen bloklardır. Bunlar mağaralarda bulunabilir veya Su ve Lav kullanılarak elle yapılabilir. Obsidiyen yalnızca bir Elmas Kazma veya daha yüksek kalite ile çıkarılabilir. Elmas Kazma kullanırken bile bloğu kırmak biraz zaman alıyor.

[Resim: LPic6409aa4d3d7e81353226677.png]

Portal'ı inşa etmek için Obsidian'ı kullanarak bir çerçeve inşa etmelisiniz. Bu çerçeve en az 4×5 blok boyutunda olmalıdır. Malzemeden tasarruf etmek için çerçevenin köşeleri dışarıda bırakılabilir.Tabii ki bu boyut büyük ölçüde aşılabilir ve şekil, kare veya dikdörtgen olduğu sürece oynanabilir.

Portalı inşa ettikten sonra, çerçevenin iç kısmındaki Flint and Steel'i kullanarak etkinleştirirsiniz, bu da içinden Nether'a girebileceğiniz mor bir "perde" oluşturur.

Overworld'deki Cehennem Portalları
Overworld'de Nether Portallarının kalıntılarını bulabilirsiniz. Bunlar genellikle Magma ve Netherrack gibi Nether bloklarının yanı sıra Altın bloklar ve Ganimetli Sandık ile çevrilidir.

[Resim: LPic6409aa11e62261452870721.png]
Bu Cehennem Portallarında her zaman birkaç Obsidyen bloğu eksiktir. Bunlar daha sonra değiştirilebilir ve Portal daha sonra normal şekilde etkinleştirilebilir. Bu Overworld Portallarının çoğunda normal Obsidian yerine Crying Obsidian da bulunacak. Bunların da değiştirilmesi gerekecek, çünkü Ağlayan Obsidian bir Portal etkinleştirilirken kaydolmaz.

Oyuna erken başladıysanız ve eksiksiz bir Nether Portal oluşturmak için gereken kaynaklara veya malzemeye sahip değilseniz, bunlar sizi zahmetten kurtarır. Etraflarında bulunabilen Ganimetten bahsetmiyorum bile oldukça iyidir.

Nether Portal Davranışı
Etkinleştirildiğinde, dünyadaki herhangi bir Varlık, çerçeveye sığabildiği sürece Portalı her iki tarafında kullanabilir. Hayatta Kalma modunda, portal sizi diğer tarafa götürmeden önce Portal içinde yaklaşık 4 saniye durur. Bu 4 saniye dolmadan herhangi bir noktada, ışınlanmayı iptal etmek için Portal'dan çıkabilirsiniz. Yaratıcı moddaysanız, anında ışınlanacaksınız. Overworld Portalınızın etkinleştirilmesi üzerine, Nether'da başka bir Portal oluşturulacaktır. Bu 'diğer' Portal, genellikle Yeraltı dünyasında karşılık gelen koordinatların tam üzerinde veya bunlara yakındır.

Halihazırda var olan bir Nether Portalı, ikincisinin ortaya çıkmış olması gereken alanın yaklaşık 128 blok yakınındaysa bir istisna olacaktır. Bu durumlarda, Oyuncu zaten var olan Portalda görünecektir. Bu, Overworld'de birbirine yakın iki Nether Portalı yerleştirirseniz, her zaman diğer taraftaki bir Portalda doğacağınız anlamına gelir. Eğer isterseniz veya buna ihtiyaç duyarsanız, bir Nether Portalı bir Kova Su kullanılarak devre dışı bırakılabilir.

Nether'deki Portalları Bağlama
Koordinatlar açısından Overworld ve Nether arasındaki fark, iki alem arasında 1:8 oranında orantılı olmalarıdır. Bu, Nether'deki 1 bloğun Overworld'deki 8 bloğa eşit olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Overworld'ü yaktığınızda Nether Portal'ınızın nerede ortaya çıkacağını hesaplamak için, X ve Z koordinatlarınızı 8'e bölmeniz yeterlidir. Y koordinatları etkilenmez. Hangi platformda oynadığınıza ve Realms'te oynuyorsanız, koordinatları açmanın farklı yolları vardır .

İlgili alanda veya onun 128 bloğunda halihazırda mevcut bir Nether Portalı varsa, Overworld portalları o portala bağlanacaktır. Bu kural nedeniyle, bu Nether Portalları belirtilen yarıçap içinde olduğu sürece, birden fazla Overworld Portalını tek bir Nether Portalı içinde bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Orijinal Overworld Portalının 1024 bloğunun yarıçapı içindeki herhangi bir Portal, diğer taraftaki aynı portala bağlanacaktır.

[Resim: LPic6409a9b3e9fa11244053972.png]

Elbette ilk Nether Portal'ın nerede ortaya çıkacağını akılda tutmak önemlidir. Lava'nın hemen içinde veya üzerinde veya sadece genel olarak tehlikeli bir alanda yumurtlama tehlikeleri vardır. Böyle bir durumda, Overworld tarafı Portalını yok etmeden önce Nether tarafındaki portalı yok etmeniz, ölmeniz (veya ışınlanmanız ) Overworld'e dönmek zorunda kalabilirsiniz . Ardından, başka bir yere taşıyın ve yeniden inşa edin. Nether mesafesini telafi etmek için Overworld'de daha büyük bir mesafeyi geçmeniz gerekecek.
TG Angel
Bul
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Minecraft End Portalı Tuğçe 0 59 07-03-2023, 07:25 AM
Son Yorum: Tuğçe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi