Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Minecraft Son Sürüm
#1
Minecraft 1.20 güncellemesi, topluluğun son yıllarda gördüğü en garip güncellemelerden biridir. Resmi bir teması yok, duyurulan tüm özellikleri zaten oynanabilir durumda (beta sürümünde) ve özelliklerinin çoğu hala perde arkasında. Geliştiricilere göre bu güncellemenin, özellikle Minecraft 1.19: The Wild Update olmak üzere geçmiş güncellemelerden yaptıkları hatalardan ders almalarının bir sonucu olması gerekiyor . Ancak bu sizi ve oyunun geleceğini nasıl etkiler?

Minecraft 1.20 Güncellemesi: Yayın Tarihi
Ekim ayındaki Minecraft Live 2022 etkinliği sırasında oyun geliştiricisi Mojang, bir sonraki büyük Minecraft 1.20 güncellemesinin 2023'e kadar yayınlanmayacağını açıkladı. Önceki sürüm kalıplarını takiben, Minecraft 1.20 çıkış tarihinin Haziran 2023 civarında olmasını bekliyoruz . Bu, önceki spekülasyonlardan çok daha geç, ancak umarım ek beklemeye değecektir.

Zamanda geriye dönüp baktığımızda Minecraft son beş büyük güncellemesini şu aylarda yayınladı: Haziran 2022, Kasım 2021, Haziran 2021, Haziran 2020 ve Aralık 2019. 

Sniffer: Minecraft Mob Oylaması 2022 Kazananı
Oyların %50'sinden fazlasını alan Sniffer, Minecraft Mob Vote 2022'yi kazandı ve bir sonraki güncellemeyle oyuna geliyor. Bu mafyanın ayrıca bir bebek versiyonu da olacak ve oyuncular için daha fazla üreme olanağı sağlayacak. Oynanış açısından, koklayıcının üst dünyadaki yeni ve benzersiz bitkiler için tohumları koklaması gerekiyor.  Bu çetenin yol açtığı kaç yeni Minecraft çiftliği türünü görmekten heyecan duyuyoruz  .[GÜNCELLEME | 21 Ocak, 00:00 AM PST] Ocak ayının sonlarında, Minecraft'ın resmi sosyal medya hesapları bize oyundaki Sniffer'a ilk bakışımızı verdi  ve ilk izlenimleri oldukça heyecan verici. İlk beklentilerin aksine, bu altı ayaklı çete, oyuncudan bile daha büyük ve ayrıntılı dokulara sahip. Boyutu nedeniyle, birçok oyuncu binilebilirliğini merak ediyor olabilir ki bu pek olası değildir, ancak Minecraft 1.20'deki yeni binme komutu size Sniffer'ı sürmek için bir geçici çözüm sağlayabilir.

Görünüşünü bir yana bırakırsak Sniffer, yeni deve çetesi gibi dinlenmek istediğinde yere yatabiliyor . Aksi takdirde, rastgele dolaşır. Ayrıca, hareketi yavaştır ve Sniffer etrafta "koklama" yaparken burun delikleri hafifçe zıplar. Bu yeni mafyaya iş başında bakmak, topluluğun en son mafya oylamasındaki seçimini daha da doğrular.

Yine de, kaybeden çeteler için tüm umutlar kaybolmaz. Geliştiriciler, Minecraft Live 2022 etkinliğindeki oyunculara, diğer Minecraft oyunlarından ve önceki duyurulardan gelen çetelerin ileri bir tarihte oyuna girebileceğine dair güvence verdi.
Minecraft 1.20 Güncellemesinin Adı Nedir?
Minecraft 1.19 güncellemesi, geçmişteki diğer tüm oyun güncellemelerinden gerçekten farklıydı. Biyomlar, bloklar ve hatta Minecraft'ın en güçlü çetesi olan Warden dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ekledi . Yine de, topluluğun çoğu , "Vahşi Güncelleme" başlığına uygun yaşamadığını düşünüyordu . 

[Resim: LPic641178fc61adc1298414336.png]

Mojang sonunda tüm söylentileri bir kenara bıraktı ve Minecraft 1.20 güncellemesinin resmi adını açıkladı . Davul lütfen! Sırada merakla beklenen arkeoloji özellikleri, 2 yeni mob – camel ve Sniffer, bir zırh özelleştirme özelliği ve çok daha fazlasını içeren Minecraft 1.20 Trails and Tales güncellemesini alacağız . 

Minecraft 1.20 Güncellemesi: Yeni Özellikler 
Minecraft Live 2022 sırasında açıklandığı gibi , Minecraft 1.20 güncellemesi oyuna bir dizi yeni özellik getirecek. Bunun için planlanan birçok özellik olmasına rağmen, geliştiriciler bunlardan sadece birkaçını açıkladı. Geçmişte yaptıkları gibi gereğinden fazla söz vermek ve gereğinden az teslim olmak istemiyorlar. Bu güncelleme için daha fazla özellik önümüzdeki aylarda açıklanacak. Şimdilik Minecraft 1.20 güncellemesinin bir parçası olacağı kesin olan tüm özelliklerin üzerinden geçelim.

Arkeoloji Özellikleri

[Resim: LPic6411791a1a4531930079275.jpg]

Yıllarca bekledikten sonra Minecraft nihayet merakla beklenen arkeoloji özelliklerini oyuna ekliyor. Bununla birlikte, şüpheli kum blokları arayarak dünyanızı dolaşabilirsiniz. Bu yeni blokların tozu alındığında, eski çömlekler oluşturmak için birleştirebileceğiniz çanak çömlek parçaları ortaya çıkıyor . Her pot, Minecraft dünyasından bir şeyler yansıtan benzersiz bir tasarıma sahiptir. Ayrıca arkeoloji güncellemesi, toz alma işlemi için yeni bir "fırça" aracı da içeriyor. Şu anda arkeoloji sistemi içerisinde 4 eşsiz çömlek tasarımı olduğunu biliyoruz. Ancak, çıkış tarihi yaklaştıkça daha fazlasının gelmesini bekliyoruz. Ayrıca Minecraft Live 2020'deki alaylı arkeoloji mekaniğinin aksine, bunun için yeni bir yapı almıyoruz. Bunun yerine, şüpheli kum blokları Minecraft'ın mevcut Çöl Tapınaklarının etrafında doğacak. Yani, tek tek blokları bulmanız ve tozlarını almanız gerekecek.

Asılı İşaretler

[Resim: LPic64117933557ca73282122.jpg]

Tabelanızı koymak için doğru yeri bulamama sorununu çözerek, asılı tabelalar herhangi bir bloğa asılabilir. Bunları blokların yanına ve hatta altına yerleştirebilirsiniz . Artık onları yere koymak zorunda değilsiniz. Ayrıca tabelaların altına da tabelalar koyarak rüzgar çanı benzeri bir yapı oluşturarak bir takım dekoratif öğeler oluşturabilirsiniz. Minecraft'ta asılı işaretleri nasıl yapacağınızı ve kullanacağınızı hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacak bir kılavuzumuz zaten var .

Bambu Ahşap ve Sallar

[Resim: LPic641179474340c256955259.jpg]

Minecraft 1.20, Minecraft'a kendi kalaslarını, bloklarını ve daha fazlasını içeren yeni bir bambu ağacı ailesi getiriyor . Bunlar, geliştiricilerin oyuna ahşap türlerinin daha doğru bir temsilini getirme girişimlerinin bir parçasıdır. Üstelik bu ahşap set, özel blok setleriyle daha da özel. Bambu ağacını dekoratif bambu mozaik bloklar yapmak için kullanabilirsiniz . Minecraft'ta diğer ağaç türleri için böyle bir blok yoktur, bu da onu gerçekten benzersiz kılar. Unutmayın, Minecraft'ta sal yapmak için bambu ağacını da kullanabilirsiniz  . Minecraft'taki tekneler gibi çalışırlar , ancak görünüşte daha açık görünürler.

Yontulmuş Kitaplık

[Resim: LPic6411796089806884634890.jpg]

Sonunda, kitap rafları Minecraft'ta kullanışlıdır. Yeni  yontulmuş kitap rafını işledikten sonra ,  normal ve tılsımlı kitapları  bu raflarda saklayabilirsiniz . Yontulmuş kitap rafındaki herhangi bir yuvaya istediğiniz kitabı yerleştirmekte özgürsünüz, ancak görsel olarak aralarında ayrım yapmak imkansız. Yine de bu, her yuvanın eşit olduğu anlamına gelmez. Kitaplığın her bir depolama yuvası, farklı güçlere sahip bir Redstone sinyali gönderir. Böylece, doğru tamirciyle, gizli kapılar ve çok daha fazlasını yapmak için yontulmuş bir kitap rafı kullanabilirsiniz.

Envanterini Yeniden Karıştırma

[Resim: LPic64117973a5183735658655.jpg]

Minecraft 1.20'nin yaratıcı modundaki envanter sistematiktir ve öğeleri oyunun önceki sürümlerine göre çok daha temiz bir şekilde içerir. Şimdi aşağıdaki sekme setinden oluşur:
 • Yapı Taşları: Yapı oluşturmada kullanılan ortak bloklar ve öğeler
 • Renkli Bloklar: Yataklar, mumlar, pişmiş toprak, vb. gibi birden fazla renk çeşidine sahip çeşitli bloklar.
 • Doğal Bloklar: Minecraft'ın üst dünyasında ve diğer boyutlarda doğal olarak oluşan tüm bloklar
 • Fonksiyonel Bloklar: Şantiye blokları, işaretçiler , ışık blokları vb. dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen bloklar.
 • Redstone Blokları: Bir Redstone devresinde kullanılan veya onu etkileyen tüm bloklar
 • Araçlar ve Yardımcı Programlar: Minecraft'ta çeşitli amaçları yerine getiren çeşitli kullanılabilir öğeler
 • Savaş: Minecraft'ta savaş sırasında kullanılabilecek silahlar, mermiler, zırh ve diğer öğeler
 • Yiyecek ve İçecekler: İksirler (tüm türler), güveçler ve yiyecekler dahil olmak üzere oyunda tüketilebilecek tüm öğeler
 • Malzemeler: En yaygın üretim ve bira yapım malzemeleri olarak işlev gören öğeler
 • Yumurtlama Yumurtaları: Yumurtlama yumurtaları şeklindeki Minecraft çetelerinin neredeyse tamamı
 • Operatör Yardımcı Programları: Bir Minecraft dünyasının varsayılan özelliklerini etkileyen ışık, bariyer, yapı blokları ve çeşitli komut blokları gibi bloklar.

Yeni ve Daha İyi Mafya Başkanları
Bazı çetelerin yüklü bir sarmaşık tarafından öldürüldüğünde düşürdüğü mafya kafaları, bir süredir Minecraft'ın bir parçası. Ama onları bir maske ya da süs eşyası olarak kullanmanın dışında amaçları oldukça ilkeldi. Neyse ki Minecraft 1.20 ile bu durum değişiyor, çünkü ortam çetesi sesleri oluşturmak için mafya kafalarını Note bloklarına bağlamamıza izin veriyor . Bu sesler, kafasını kullandığınız mafya ile ilgilidir. Örneğin, iskelet kafatası ateşlenen ok sesi çıkarır.

[Resim: LPic641179936b0a7911574728.jpg]

Unutmamak gerekir ki, Minecraft 1.20 ayrıca Piglin kafalarını oyuna getirerek mafya kafası kütüphanesini genişletiyor . Bir tane elde etmek için Nether'a gitmeli ve ardından yüklü bir sarmaşık kullanarak bir Piglin öldürmelisiniz. Bu yeni kafa, bir Redstone sinyali tarafından tetiklendiğinde Piglin'in ses çıkarmasını ve kulaklarını sallamasını sağlar.

Zırh Kırpma ve Özelleştirme
Yıllarca düz görünümlü zırh kullandıktan sonra, Minecraft 1.20 nihayet oyuna zırh özelleştirme getiriyor . Zırhınızın her parçası için 10 benzersiz renkte 11 desen tasarımı elde edersiniz . Minecraft'taki çeşitli zırh türlerini ve öğeleri nasıl karıştırıp eşleştirebileceğinizi göz önünde bulundurarak, zırh seçiminiz için düzinelerce stili kolayca elde edebilirsiniz. Bu zırh özelleştirme özelliği , bir varyasyonu Minecraft dünyasındaki hemen hemen her büyük yapıda ortaya çıkan 'zırh kaplaması' olarak bilinen yeni bir öğe sayesinde mümkündür .

[Resim: LPic641179acd2f4075071512.jpg]

Döşemeyi bulduğunuzda, onu yeni Smithing tablosu kullanıcı arayüzünde zırhınız ve renginizle birleştirmeniz gerekir. Özel tasarımlar harika görünse de, zırh süslemenin amacı yalnızca estetiktir. Örneğin, zırhınızda altın kaplama kullanmak onu Piglin dostu yapmaz. Yine de, benzersiz bir şekilde tasarlanmış zırh, en iyi PvP Minecraft sunucularında takım üniformaları olarak büyük bir hit olacak .

Netherite Kullanımı Daha Zor
Minecraft 1.20'de Netherite itemleri elde etmekte zorlanacaksınız. Bunun nedeni, Smithing Table'da Netherite zırhı veya Netherite kılıcı yapmak için artık zorunlu bir öğe olan yeni Yükseltme Smithing Şablonunun tanıtılmasıdır . Bu nedenle, yalnızca Netherite külçeleri oluşturmak yerine , artık Bastion Remnant'tan yükseltme şablonunu da toplamanız gerekecek. Unutmamak gerekir ki, onları toplamak kolay değildir ve her öğe yükseltmesi için bir taneye ihtiyacınız vardır.

Biome Komutunu Doldur
Minecraft Snapshot 22w46a ile sunulan , Minecraft dünyanızdaki herhangi bir bölgenin biyomunu başka bir Minecraft biyomuyla manuel olarak değiştirmek için “/fillbiome” komutunu kullanabilirsiniz . Çalışması için, biyomu değiştirmek istediğiniz iki noktanın koordinatlarını ayarlamanız gerekir.

Bloklar yerine biyomlara odaklanması dışında Minecraft'taki popüler fill komutuna benzer . Bunu genişleterek, yeni "biyomu doldur" komutu, biyomları bir boyuttan diğerine taşımanıza da olanak tanır. Yine de, bu biyomlar Nether'deki patlayan yataklar gibi boyutsal özellikleri etkilemez.

Nether Portal'da Çete Oluşması Düzeltildi
Minecraft'taki Nether çiftliklerine büyük bir nerf veren yaklaşan güncelleme, Nether portalı çevresinde mafya yumurtlamasını önemli ölçüde azaltacaktır . Bildiğiniz gibi, Minecraft'taki her düşman çete, kendi kendine doğmak için ışığın belirli bir parlaklık seviyesinin altında olmasını gerektirir. Bu nedenle, yaklaşan güncelleme Endermen, Skeletons ve Wither Skeletons'ın yumurtlaması için ışık seviyesini Nether boyutunda 9. seviyeye getiriyor.

Bu ışık seviyesi, Nether portalının ışık seviyesi ile aynı olan önceki sürümlerde 11 idi. Bu değişiklik nedeniyle, bu çeteler ortaya çıkamaz ve doğrudan Nether portalına ışınlanamaz. Bir çiftlik için mevcut tamirciyi kullanıyorsanız, şimdi bu çetelerin portala girmeleri için bir teşvik vermeniz gerekecek.

Minecraft 1.20'de Eklenen Yeni Çeteler 
Mojang'ın şu anda Minecraft serisinde Minecraft, Minecraft Dungeons ve yakında çıkacak olan  Minecraft Legends dahil olmak üzere üç oyunu var . Oyunlar doğrudan bağlantılı olmasa da, geliştirici çeteleri bir oyundan diğerine taşımakla tanınır. Ancak geçmişte Legends veya Dungeons teaser'larında gördüğümüz çetelerden birini eklemek yerine Minecraft, çöl biyomuna yeni bir çete ekliyor.

Develer Minecraft'a Geliyor

Minecraft oyuna deve getiriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, doğal olarak yalnızca çöl biyomlarında yumurtlayacaklar. Onlar oyundaki en büyük çetelerden biridir ve gece sürerken düşman çetelerin ulaşamayacağı bir yerde olacaksınız. Evcilleştirildiğinde,  iki oyuncu aynı anda bir deveye binebilir . Minecraft 1.20'de deveye nasıl binileceğini kısa sürede öğrenmek için rehberimizi kullanabilirsiniz . Ancak atların aksine develerin karmaşık arazilerde atlardan çok daha yavaş olduğunu unutmayın.

[Resim: LPic641179cf7bce9186672234.jpg]

Yine de, atılma yetenekleri sayesinde nispeten düz alanları çok daha hızlı tarayabilirler. Aynı yetenek aynı zamanda vadilerin üzerinden atlamalarına da izin verir. Unutmamak gerekir ki, çöl biyomlarında yiyecek olarak kaktüsü kullanarak Minecraft'ta deve yetiştirebilir ve yavru develer yaratabilirsiniz. Böylece, doğru koşullar altında, oyunda ortak bir mafya yetiştirme çiftliği haline gelebilirler.

Minecraft 1.20'deki Yeni Biyomlar 
Yıllar boyunca Minecraft birkaç yeni ve yenilenmiş biyomla dalga geçti, ancak bunlar oyunculara asla ulaşmadı. Başlangıçta çöl, savan veya çorak araziler için biyom güncellemelerini görmeyi ummamıza rağmen, Minecraft 1.20 yeni bir kiraz çiçeği biyomu ekleyerek bizi şaşırttı. Bu yeni biyom hakkında her şeyi buradan okuyun:

Kiraz Çiçeği Biyomu

Beklenmedik bir Sevgililer Günü hediyesi olarak Mojang, Minecraft 1.20'nin Cherry Blossom şeklinde yeni bir "pembe" biyom aldığını açıkladı. Tahmin edebileceğiniz gibi, pembe yapraklarıyla ikonik kiraz çiçeği ağaçlarının yer aldığı bir dünya dışı orman biyomudur. Üstelik bu biyomdaki çiçekler de pembedir. Çetelere gelince, burada özel bir mafya yumurtlamıyoruz , ancak ilk ekran görüntülerine göre, ağırlıklı olarak tavşan ve arıları görmeyi bekleyebilirsiniz.

Bu biyom oyuna yeni kiraz çiçeği ağacını getirdiği için kiraz ağacı seti de alıyoruz. Bu ahşap sette açık pembe bloklar ve eşyalar bulunur . Bonus olarak, bu biyomdan yeni kiraz çiçeği fidanı ve kiraz kütüklerini de alırsınız. Unutulmamalıdır ki, diğer orman biyomları ile karşılaştırıldığında, kiraz çiçeği benzersiz bir dal tabanlı nesil ile yoğun bir şekilde paketlenmiş ağaçlara sahiptir. Sadece güzel değil, aynı zamanda içlerinde gizli bir taban oluşturmak için de uygun.

Minecraft 1.20: Yeni Özellikler (Tahmin Edilen)
Son geliştirici sürümlerine dayanarak, Minecraft 1.20 güncellemesinde kesinlikle bulmayı bekleyebileceğiniz birkaç özellik şunlardır:

Seyirci Modu

İlk olarak bu yılın başlarında bir  Minecraft Önizlemesinde tespit edilen  geliştiriciler,  Minecraft Bedrock için seyirci oyun modunu test ediyor . Ayrıca  Nisan ayında Minecraft Now'da gösterildi . Bu oyun modu, oyuncuların blokların arkasını görmelerine ve dünyanın sağlam kısımlarında özgürce uçmalarına olanak tanır. Bu mod zaten Java sürümünün bir parçası olduğundan ve Bedrock sürümü oldukça kararlı olduğundan, onu kesinlikle Minecraft 1.20 güncellemesinde görmeyi bekliyoruz.

Yeni Bedrock Kullanıcı Arayüzü

[Resim: LPic64117a0330feb38445449.jpg]

Java sürümüyle karşılaştırıldığında Minecraft Bedrock sürümünün en iyi kullanıcı arayüzüne sahip olmaması şaşırtıcı değil. Ve bu sadece ayarları ve oyun öncesi seçenekleri için değil. Oyunun dokunmatik sürümünde, yanlış yerleştirilmiş düğmeler nedeniyle oyun bile tehlikeye giriyor. Neyse ki, oyunun son önizleme sürümleri Minecraft Bedrock sürümü için yeni bir kullanıcı arayüzü gösterdi. Minecraft 1.20 güncellemesi ile veya öncesinde görmek, aşağı yukarı bitmiş gibi hissettiriyor.

Minecraft 1.20'deki Parite Değişiklikleri
Son 2-3 yılda  Minecraft Java ve Bedrock sürümleri  her zamankinden çok daha benzer hale geldi. Ancak iki sürüm arasında, Minecraft 1.20 güncellemesinde çözülebilecek büyük farklılıklar var.

Haritalardaki Afişler

Minecraft Java'da dünyanıza afişler koyabilirsiniz ve bunlar haritalarınızda görünür. Bu işlevsellik, oyuncuların dünyadaki belirli yerleri işaretlemesine olanak tanır. Ancak Bedrock sürümünde böyle bir seçenek yoktur. Bu, diğer eşlik kavramlarıyla karşılaştırıldığında çok daha küçük bir değişiklik olduğu için, Minecraft 1.20 sonunda buna hitap edebilir.

Özel Kalkanlar

Minecraft Java'da, oyunda özel kalkanlar oluşturmak için afişleri kalkanlarla birleştirebilirsiniz. Ancak Bedrock sürümünde böyle bir özellik yoktur. Neyse ki geliştiriciler, Ask Mojang 2019'da bunun üzerinde çalıştıklarını doğruladılar . Yani, nihayet yeni güncellemede görebiliriz.

Savaş Değişiklikleri

2016'da Minecraft Java, 1.9 güncellemeleriyle bir savaş güncellemesi aldı. Bu güncelleme, oyunda savaşın çalışma şeklini değiştirdi ve hatta baltaları bir silaha dönüştürdü. Ancak maalesef bu güncelleme Bedrock sürümüne hiç ulaşmadı. Minecraft 1.20'nin nihayet bu savaş değişikliklerini Bedrock oyuncularına da getirmesini bekliyoruz.

Seyirci ve Sert Mod

Daha önce belirtildiği gibi, Minecraft'ın izleyici modu bir sonraki güncelleme için geliştirilme aşamasındadır. Dolayısıyla, bu modun Minecraft Bedrock için zorlu oyun moduyla birlikte yayınlanması sürpriz olmayacak.

Sert oyun modu,  kalıcı ölüm dışında herhangi bir önemli özellik sunmuyor . Ancak Java sürümünde, zorlu oyun modu, izleyici modunu dahili bir özellik olarak içerir. Bu nedenle, Minecraft'ın 1.20 güncellemesinde seyirci ve hardcore modunu Bedrock sürümüne aynı anda getirmesini bekliyoruz.

Minecraft 1.20'nin Spesifik Özellikleri
Yeni özellikleri bir kenara bırakırsak, Minecraft ekibinin oyunda bekleyen bazı özellikleri de bulunuyor. Dolayısıyla Minecraft 1.20, geliştiricilerin mevcut sorunları düzeltirken gelecek için plan yapmasına olanak tanıyan bir boşluk doldurucu güncellemesi olarak da işlev görebilir. Bu özelliklerden bazıları şunları içerebilir:

Fletching Masası, Yeni Köy ve Daha Fazlası
 • Köyler:  Tüm büyük Minecraft biyomlarının kendi benzersiz köylerine sahip olması gerekir. Ancak  çayır  biyomu, ova biyomunun bir kopyasını oluşturur. Benzer şekilde, oyunda  bataklık  ve  orman  biyomları için köylüler var, ancak hiçbirinde köy ortaya çıkmıyor. Böylece Minecraft 1.20, kayıp köyleri oyuna getirebilir.
 • Illusioner & Giant Zombie:  Bu çetelerin ikisi de şu anda oyunda, ancak doğal olarak ortaya çıkmıyorlar. Bunların uygulanması, oyunun düşman çetelerini daha ilginç hale getirebilir.
 • Fletching Table:  Bu blok oyundadır ve doğal olarak ortaya çıkar. Ama Minecraft köylülerine iş vermek dışında  hiçbir işe yaramıyor. Umarım, geliştiriciler yakında ona bazı işlevler verebilir.
 • Yeni Boyut: Kendi başına tam teşekküllü bir güncelleme gibi görünse de Minecraft'ın gelecekte yeni bir Antik Kent boyutuna kavuşmasını bekliyoruz.
TG Angel
Bul
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Minecraft En Son Sürüm 1.20 Tuğçe 0 72 22-02-2023, 12:01 PM
Son Yorum: Tuğçe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi