Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Minecraft Şeker Kamışı Farmı
#1
Minecraft'taki çeşitli otomatik çiftliklerle , malzemeleriniz asla bitmemelidir. Otomatikleştirilmiş tarım tesislerinize önemli bir katkı, otomatik bir şeker kamışı çiftliğidir. Şeker kamışı, su kenarına yakın bir yerde yetişen ve şeker veya kağıt haline getirilebilen bir bitkidir. Minecraft'ta ilerledikçe kağıt inanılmaz derecede önemli hale gelecek. Haritalar, kitaplar ve kitaplıklar oluşturmak için kullanacaksınız.

Minecraft'ta Şeker Kamışı Kullanımı
Çiftliğin kendisine dalmadan önce, Minecraft'ta şeker kamışının çeşitli kullanımlarını gözden geçirelim.
 • Kağıt: Şeker kamışından elde edilen kağıt, kitap ve harita yapımında kullanılabilir.
 • Şeker: Şeker, Minecraft'ta kek ve belirli iksirler yapmak için kullanılabilir .
 • Kompostlama: Kompost seviyesini 1 (%50 şans) artırmak ve kolayca kemik unu elde etmek için kompost makinesinde şeker kamışını da kullanabilirsiniz.
 • Su Yer Değiştirme: Java sürümünde, suyun yerini değiştirerek su altı yolları oluşturmak için şeker kamışını kullanabilirsiniz.

Şeker Kamışı Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Öğeler
[Resim: LPic64117e663eec61576324069.jpg]

Minecraft'ta bir şeker kamışı çiftliği yapmak için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız var:
 • Bir kova su
 • On beş Kir bloğu
 • On altı Katı blok (herhangi biri)
 • Onbeş Piston
 • Onyedi Redstone Tozu
 • Bir Gözlemci bloğu
 • Bir Hazne ve Bir Sandık
 • Onbeş Şeker Kamışı
 • Cam bloklar ve bir kapı (isteğe bağlı)

Kir blokları yerine çim, kaba toprak, köklü toprak, podzol, miselyum, kum, kırmızı kum, yosun veya çamur blokları da kullanabilirsiniz. Ancak kir blokları genellikle toplanması en kolay olanlardır. Geri kalan öğelerin herhangi bir alternatifi yok, bu yüzden onları toplamak için Minecraft dünyanızı keşfetmeniz gerekecek.

Minecraft'ta Otomatik Şeker Kamışı Çiftliği Yapın
Otomatik şeker kamışı çiftliğimiz, ancak işlevselliğini geliştirmek için bazı ince değişiklikler ve ek bir Minecraft 1.19 özelliği de ekledik .

Öğe Toplama ve Kırpma Alanı
[Resim: LPic64117f04738612107695257.jpg]

Minecraft'ta otomatik bir şeker kamışı çiftliğinin temelini oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Başlamak için 7 toprak blok veya alternatiflerini düz bir çizgi halinde yerleştirin. Burası şeker kamışının büyüyeceği yer.

2. Ardından, bir bloğun boşluğunu bırakarak başka bir toprak blok sırası oluşturun . Bundan sonra, ortadaki boşluğun kenarına bir kir bloğu yerleştirin.

3. Blok olmayan kenarda, iki blok uzunluğunda ve bir blok derinliğinde bir delik açın . Ardından, ona bağlı bir sandık ile deliğe bir huni yerleştirin.

4. Son olarak bu temel alanı bitirmek için orta sıranın bir kenarında yer alan katı bloğun iç tarafına bir kova su boşaltın. Doğrudan hazneye giden bir akan su akışı yaratacaktır .

Şeker Kamışı Çiftliği için Otomatik Gözlem Alanı
[Resim: LPic64117f1ea87041214898582.jpg]

Minecraft'ta şeker kamışı çiftliğinizi otomatikleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Önce, kir bloklarına paralel bir dizi piston yerleştirin . Bu pistonlar toprak blokların arka tarafında ve toprak bloklardan en az iki blok yukarıda olmalıdır.

2. Ardından, izole edilmiş kir bloğunun arkasındaki pistonun hemen üstüne bir gözlemci yerleştirin . Suya dönük olmalıdır.

3. Ardından, gözlemci bloğunun arkasından inşa etmeye başlayın ve her bir pistonun üzerine sağlam bir blok yerleştirin . Bu katı blokların gözlemcinin arkasına yerleştirilen bloğa bağlı olduğundan emin olun.

4. Son olarak, tüm sistemi bağlamak için, her yeni yerleştirilen katı bloğun ve gözlemcinin üzerine kırmızı taş tozu yerleştirin .

5. Artık tüm şeker kamışı çiftliği kurulumunuz hazır olduğuna göre, cam veya herhangi bir katı blok yerleştirerek kapatmanız gerekir . Yıldırım çarpmasını önlemek için üst kısmı da kapatmanızı öneririz.

Minecraft'ta Şeker Kamışı Çiftliği Nasıl Çalışır?
[Resim: giphy-downsized-large.gif]

Şeker kamışları, yalnızca suyun yanındaysa kir benzeri bloklar üzerinde büyür. Bu mantığı kullanarak, çiftliğimiz şeker kamışını gözlemcinin tam önüne gelene kadar yavaş yavaş büyütür. Gözlemci önündeki şeker kamışını fark eder etmez Redstone sinyali gönderir . Bu sinyal, şeker kamışını ortadan kırmak için çiftlikteki tüm pistonları harekete geçirir. Şeker kamışının orta kısmı kırıldığında üst kısmı da kendisiyle birlikte aşağı indirir. Şeker kamışının kırılan parçaları parça halinde akan suya düşer ve hazneye götürülür. Besleme hunisi, şeker kamışını bitişikteki sandığın içinde toplar. Bu sırada şeker kamışının alt kısmı güvende kalır ve döngü yeniden başlar.

Şeker Kamışı Çiftliğini Geliştirmek için Allay Kullanın
Minecraft'ta bir şeker kamışı çiftliğinin ve diğer birkaç gıda çiftliğinin karşılaştığı talihsiz bir sorun, düşen öğenin her zaman toplama sistemine gitmemesidir. Örneğin, şeker kamışı piston tarafından hasat edildiğinde, suyun içine düşmek yerine toprak bloğun üzerine düşebilir. Böyle bir senaryodan kaçınmak için birçok oyuncu, çeşitli karmaşık Redstone mekaniklerine güvenir.

[Resim: LPic64117f583f5ea1448105014.gif]

Ancak en basit çözüm, Minecraft'ta bir Allay almaktır . Allay , düşen şeker kamışlarını toplayabilir ve kolayca bir haznenin üstüne atabilir . Allay'a bu kadar karmaşık bir görev yaptırmak için haznenin yanına bir müzik kutusu yerleştirmeniz gerekir. Bu özel müzik kutusu, Allay'i bağlı tutmak ve uzaklaşmamak için sürekli olarak müzik çalmalıdır. Artık Allay şeker kamışını müzik kutusuna her attığında, yanındaki hazne tarafından otomatik olarak toplanacak.

Minecraft çiftliğinizde bir Allay kullanmak istiyorsanız şu ek öğelere ihtiyacınız vardır:
 • Sekiz Adet Redstone Tozu
 • Bir Katı Blok (Herhangi biri)
 • Bir Not Bloğu
 • Bir Alley
 • Bir Kol
 • İki Redstone Tekrarlayıcı

Şeker kamışı çiftliğinize bir Allay eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Önce sandığı haznenin önünden hareket ettirin ve yan tarafa yerleştirin. Hazneyi sandığa bağlamak için yeniden yerleştirmeniz gerekebilir.

2. Ardından, sandığın başlangıç noktasına bir müzik kutusu yerleştirin ve çevresinde bir Redstone makinesi oluşturun. Burada, Jukebox'ın yanına sağlam bir blok eklemeniz ve bu bloğun üzerine bir Redstone hattı oluşturmanız gerekecek. 

3. Bu Redstone sistemini başlatmak için Redstone parçalarından birinin yanına bir kol koyun . Ardından kolu açın ve hemen kırın. Bunu yapmak, tüm makineyi bir döngüde sıkışmaya zorlar.

4. Son olarak, çiftliğinize bir Allay getirmeli ve ona bir parça şeker kamışı vermelisiniz. Allay kendisini müzik kutusuna bağlayacak ve çalışmaya başlayacaktır. Ayrıca, Allay'ın uçup gitmesini önlemek için çiftliğinizin etrafında daha büyük bir yapı oluşturmak en iyisidir.

Verimlilik İçin İpuçları
Daha önce de belirtildiği gibi, bu çiftlik kolayca genişletilebilir. Yukarıda, orijinal çiftliğin genişletilmiş halini görebilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece öncekiyle aynı modeli takip edin. Ektiğiniz her ilave şeker kamışının üzerine piston ve gözlemci sıralarını uzatın.

[Resim: LPic64117f7b7f3d82061676318.jpg]

Su kaynaklarının ayarlanması da kolaydır. Yine de her köşeye su koyacaksınız. Ancak, hazneyi akan suyun merkezinde kalacak şekilde hareket ettirmeniz gerekecektir. Su kaynaklarının her zaman merkezde buluşmasını sağlamaya çalışın. Çiftliğiniz suyun buluşması için çok uzunsa, ekstra uzun bir çiftliğe sahip olmak yerine yeni bir sıra yapmayı düşünün.

Birçok Minecraft çiftliğinde olduğu gibi, bu da yalnızca yakınlardaysanız şeker kamışı üretecektir. Uzaktaysanız Minecraft'taki malzemeler büyümeyecektir, bu nedenle bu çiftliği üssünüze yakın tutun.

Şeker Kamışı Ne Kadar Nadirdir ve Oyuncular Onu Nerede Bulabilir?
[Resim: LPic64117f95e0a862070488553.jpg]

Şeker Kamışı, Minecraft "nadirliği" açısından oldukça basit bir öğe olsa da, bu, diğer kaynaklar kadar hazır olduğu anlamına gelmez. Her yeni dünya neslinde, Sugar Cane, doğal olarak suya yakın, karşılık gelen blok yüksekliğinde aşağıdaki yumurtlama şansına sahiptir:
 • İki blok yüksekliğinde: 11/18
 • Üç blok boyunda: 5/18
 • Dört blok boyunda: 2/18

Genelleştirilmiş yumurtlama oranları söz konusu olduğunda, Şeker Kamışı suya yakın olduğu sürece herhangi bir biyomda en az 10 kez yumurtlamaya "deneyecektir" . Bu şanslar hem Çöl hem de Bataklık biyomlarında iki katına çıkar (ve ek olarak 10 kez) . Bununla birlikte, çoğu Çöl biyomunda su kaynaklarının bulunmamasının Şeker Kamışını orada biraz nadir hale getirebileceğini not etmek önemlidir.

Oyuncular Neden Otomatik Şeker Kamışı Çiftliği Kurmalı?
Şeker Kamışı, Minecraft'ta önemli bir kaynaktır ve genellikle yeni başlayan oyuncular tarafından göz ardı edilir. Hayatta kalma oranlarını gerçekten artırmak ve yeteneklerini yükseltmek isteyenler, yeni bir dünyada erkenden iyi bir Şeker Kamışı kaynağı bulmaları gerekecek. Ne yazık ki, çoğunlukla "bulması kolay" olsa da, güvenilir bir çiftçilik yöntemi oluşturmadan bol miktarda Şeker Kamışı yetiştirmek zor olabilir.

[Resim: LPic64117faedacae701834267.jpg]

Pek çok yeni oyuncu, yakalanması zor Kek  için şeker üretmek üzere biraz Şeker Kamışı almanın değerini görecektir, ancak Şeker Kamışı aslında ilk göründüğünden çok daha çok yönlü ve gereklidir.

Oyuncular Şeker Kamışı İle Neler Yapabilir?
Şeker Kamışı, bir üretim masasının orta karesine bir tane eklenerek Şeker haline getirilebilir.

Aşağıdaki öğeler, bir bileşen olarak Şeker kullanılarak yapılabilir:
 • Kek - 3 x Süt Kovası, 3 x Buğday, 2 x Şeker, 1 x Yumurta
 • Fermente Örümcek Göz - 1 x Kahverengi Mantar, 1 x Şeker, 1 x Örümcek Göz
 • Kabak Turtası - 1 x Şeker, 1 x Balkabağı, 1 x Yumurta
Oyuncular, yapmak için bir bira standında Şeker kullanabilirler:
 • Dünyevi İksir - 1 x Su Şişesi, 1 x Şeker
 • Çabukluk İksiri - 1 x Garip İksir, 1 x Şeker

Şeker Kamışı, bir üretim masasının orta sıra karelerinin her birine bir tane eklenerek Kağıda dönüştürülebilir.

Aşağıdaki öğeler, bir bileşen olarak Kağıt kullanılarak yapılabilir:
 • Kitap - 1 x Deri, 3 x Kağıt
 • Kartografi Tablosu - 2 x Kağıt, 4 x Kalas (Her türlü)
 • Boş Harita - 9 x Kağıt (Oyuncular, yükseltilmiş bir harita oluşturmak için Pusula yerine bir Kağıt kullanabilir)
 • Afiş Desenli Şey - 1 x Büyülü Altın Elma, 1 x Kağıt
 • Afiş Desenli Kafatası - 1 x Wither İskelet Kafatası, 1 x Kağıt
 • Afiş Desenli Çiçek - 1 Oxeye Papatya, 1 x Kağıt
 • Masonlu Banner Desen Alanı - 1 x Tuğla, 1 x Kağıt
 • Afiş Desenli Sarmaşık - 1 x Sarmaşık Kafa, 1 x Kağıt
 • Afiş Deseni Bordür Girintili - 1 x Sarmaşık, 1 x Kağıt

Oyuncular ayrıca bir kağıt ve bir barutla Havai Fişek Roketi üretebilirler. Barut üçe kadar artırılabilir, bu da havai fişeklerin patlamadan önce havada daha yükseğe uçmasına neden olur. Ayrıca farklı patlama efektlerine neden olmak için beş adede kadar havai fişek yıldızı ekleyebilirler.
TG Angel
Bul
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Şeker Kamışı Nasıl Ekilir Minecraft Tuğçe 0 24 20-03-2023, 09:50 AM
Son Yorum: Tuğçe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi