Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Minecraft Ray Yapımı
#1
Bir ray sistemi kurarak, birçok Minecraft oyuncusu dünyayı, diğer boyutları keşfedebilir ve ayrıca demir külçeler ve çubuk madencilik üssü olmalıdır. Raylar monte edildiğinde ve bir ray diğerine dik olarak bağlandığında, düz bir çizgi veya eğri oluşturmak için hemen birbirine bağlanırlar.

Raylar bir enine kesite yerleştirildiklerinde doğal olarak güney veya doğu yönü oluşturmak üzere bağlanır, bu nedenle kavşakları dikkatli bir şekilde planlamalısınız. Raylar ayrıca yokuş yukarı veya yokuş aşağı gitmek için inşa edilebilir.

Minecraft'ta ray yapmak için ihtiyacınız olacak malzemler:
 • 6 Demir Külçe
 • 1 Çubuk

Demir külçeler: Bir demir külçe yapmak için bir fırına bir parça demir cevheri koymanız gerekecek. Aşağıdaki resimdeki gibi demir cevherini fırınınızın üst yuvasına ve yakıtı alt kısmına koyun:

[Resim: 3O4TopnTYsQwwuxIKukCrUIzrCj6aifSXCbX7GuA...V8PWQGaNlA]


6 Demir külçe gereklidir, bu nedenle 6 Demir cevherine ihtiyaç duyulacaktır. Demir yalnızca taş kazma veya daha iyisi ile çıkarılabilir; tahta veya altın kazma kullanmak cevher vermez. Maden çıkarıldıktan sonra, kullanıcı yerleştirebileceği bir cevher bloğu kazanır, ancak cevheri kullanarak herhangi bir ürün yapamaz.

Çubuklar: Minecraft'ta bir çubuk, oyunda başka birkaç öğe oluşturmak için kullanılan önemli ve basit bir nesnedir . Dünyaya yerleştirilemeyecekleri veya kendi başlarına kullanılamayacakları için yalnızca malzeme yapmak için kullanılırlar. Bir seferde 4 çubuk, aşağıdaki üretim süreciyle üretilecektir:

[Resim: LPic640aee7581375174765548.jpg]

MINECRAFT'TA RAYLAR NELERDİR?
Minecraft'ta pek çok farklı öğe ve blok vardır ve bunları farklı biyomları keşfederken bulabilirsiniz. Ancak bazı "Mekanik" blokları bulmak çok daha zordur. Genellikle oyun dünyasında gizlenmiş çeşitli sandıklarda bulunabilirler. Ancak çok büyük bir şey inşa etmeyi planlıyorsanız, gerekli blokları yapmak daha hızlı ve daha kolay olacaktır. Örneğin, bir demiryolu inşa etmek için çok sayıda Ray gerekir.

Raylar oyundaki en kullanışlı bloklardan biridir. Ve bir blok olarak kabul edilseler de, Raylar sadece düz Raylar gibi görünür. Dünyayı dolaşmak için kullanılırlar ve özellikle derin mağaraları keşfederken faydalıdırlar.

MINECRAFT'TA RAYLAR NASIL YAPILIR
Muhtemelen Minecraft'taki bazı blokların farklı varyasyonlara sahip olduğunu ve genellikle yalnızca görsel olarak farklılık gösterdiğini fark etmişsinizdir. Ancak Rails söz konusu olduğunda işler biraz farklı.
Minecraft'ta dört tür Ray vardır. Görsel olarak farklılık gösterirler ve türlerine göre çeşitli özelliklere sahiptirler. Ve Minecraft'ta demiryolunun tüm potansiyelini kullanmak için her türden Raylara ihtiyacınız var. Aşağıda, Minecraft'ta farklı türden Rayların nasıl yapıldığını ve kullanıldığını öğreneceksiniz.

MİNECRAFT RAY ÇEŞİTLERİ
Rayları üretmeye ve kullanmaya başlamadan önce, farklı Ray türleri olduğunu bilmemiz gerekir. Her Rayın kendi mekaniği ve farklı kullanımları vardır.
 • Normal Ray
 • Motorlu Güçlü Raylar
 • Dedektör Rayları
 • Aktivatör Rayları

Farklı mekanikleri, yalnızca çok verimli ve iyi çalışan bir Demiryolu sistemleri oluşturmanıza izin vermez, aynı zamanda bunları Redstone Bileşenleri veya hatta tamamen kendi başlarına dekorasyon olarak da kullanabilirsiniz.

Normal Raylar

[Resim: LPic640af02d12c5c490343435.png]

Bunlar, dünyada bulabileceğiniz ve Minecarts'a binmek için zanaat yapabileceğiniz klasik Raylardır. Bu bloğun tek işlevi budur, ancak buna rağmen onu üretmek pahalıdır. Minecraft'ta 16 basit Ray yapmak için altı Demir Külçe ve bir Çubuğa ihtiyacınız var.

Motorlu Güçlü Raylar

[Resim: LPic640af059e6b211523257389.png]

Bu, Minecraft'taki en kullanışlı Ray türüdür. Yerde, düz Raylar gibi işlev görürler. Ama onları bir kez çalıştırdığınızda, harika bir hız yükselticiye dönüşürler. Elektrikli Ray üzerine bir Minecart koyarsanız, mevcut herhangi bir yönde gitmeye başlayacaktır. Ayrıca, yokuş yukarı çıkarken ekstra hız elde etmek için bazı Elektrikli Rayları kullanabilirsiniz.

Powered Rail tarifi, Demir Külçeler yerine Altın Külçelere ihtiyaç duyduğunuz için basit bir Ray tarifinden farklıdır. Yani, 6 Powered Rail yapmak için altı Altın Külçe, Kızıl Taş Tozu ve bir Çubuğa ihtiyacınız var.

Dedektör Rayları

[Resim: LPic640af077eaf4d1154688015.png]

Bunlar, mekanizmalarla çalışıyorsanız çok kullanışlı olan Raylardır. Bir Minecart bu Rayın üzerinden geçtiğinde, bir Redstone'u etkinleştirebilir. Başka bir deyişle, Dedektör Rayları tıpkı Baskı Plakaları gibi çalışır. Bunu yapmak, basit Raylardan bile daha pahalıdır. Altı Demir Külçe, Redstone Tozu ve Taş Baskı Plakası kullanarak altı Dedektör Rayı yapabilirsiniz.

Aktivatör Rayları

[Resim: LPic640af093af75d111998061.png]

Ve listemizin sonuncusu, zengin özelliklere sahip Rail'dir. Belirli koşullar altında Aktivatör Rayının işlevleri değişecektir. Ama yine de diğer Raylar gibi Minecart kullanarak binebilirsiniz. Altı Aktivatör Rayı yapmak için altı Demir Külçeye, 2 Çubuğa ve bir Redstone Torch'a ihtiyacınız var. Elektrikli bir Aktivatör Rayı şunları yapabilir:

 • Minecart'taki Hazne, Aktivatör Rayında hareket ederse, Hazne öğe toplamayı durduracaktır.
 • Minecart'taki Komut Blokları, Aktivatör Rayını geçtiklerinde kısa aralıklarla komutları yürütür.
 • Aktivatör Rayında sürerken çeteler ve oyuncular Minecart'tan atılacak.
 • Minecart'taki TNT, Aktivatör Rayı tarafından etkinleştirilecektir, bu yüzden dikkatli olun.

Minecraft'ta farklı türden Rayların nasıl yapılacağı hakkında bilmeniz gereken tek şey bu. Bunlar, size çok zaman kazandırabilen ve daha da iyi Redstone yapıları oluşturmanıza olanak tanıyan inanılmaz derecede kullanışlı bloklardır.

RAYLARI YERLEŞTİRME
Artık farklı Ray türlerini ve bunların ne için kullanılabileceğini bildiğinize göre, Rayların dünyaya nasıl yerleştirilebileceğini öğrenmenin zamanı geldi. Unutulmaması gereken ilk ve önemli şey, tek bir Rayın her iki yöne de gidebileceğidir; ileri geri. Bu, Minecarts'ı varış noktaları arasında ileri geri göndermek için genellikle Rails döngünüzün olması gerekmeyeceği anlamına gelir. Herhangi bir düz katı yüzeye bir Ray yerleştirilebilir. Bu, hemen hemen her bloğun veya Döşemenin üstü (Döşemenin bir bloğun üst kısmında konumlandırılması koşuluyla) ve ters Merdiven anlamına gelir. Yakındaki diğer Raylara otomatik olarak bağlanarak onları her iki yönde de eğmenize veya bloklara tırmanmanıza olanak tanırlar.

Ancak, Raylar şunları yapamaz:
 • Aynı anda iki farklı yöne bölün
 • Bir bloğa tırmanın ve aynı anda virajı alın
 • Dik Merdivenlere tırmanın, yalnızca Katı Bloklar
 • Suya konulacak

Aşağıdaki resim, Rayların bağlanamayacağı yolları göstermektedir.

[Resim: LPic640af12e39541334471891.png]

Bir Rayın aynı anda birden fazla yöne ayrılmaması, genellikle bir Minecarts hareketini engellemez. Yukarıdaki kavşak örneğinde, bir Minecart kavşaktaki boşluğun üzerinden geçebilir ve eğer düz bir yol parçası söz konusu kavşağa giderse, virajın üzerinden düz gitmeye devam edebilir. Bununla birlikte, o Minecart'ı aynı kavşaktan aşağı hareket ettirmek, Minecart'ı boşluğun üzerinden uçmak yerine eğriyi takip etmeye zorlayacaktır. Bu, Ray yolunuzla biraz oynamanıza ve yine de etkili kavşaklar yapmanıza izin verir.
TG Angel
Bul
Cevapla
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Minecraft Dekore Edilmiş Saksı Yapımı Tuğçe 0 5 Dün, 09:51 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Uçak Yapımı Tuğçe 0 12 22-03-2023, 08:16 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Özel Tablo Yapımı Tuğçe 0 18 22-03-2023, 07:38 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Şömine Yapımı Tuğçe 0 24 20-03-2023, 08:55 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Örümcek Ağı Yapımı Tuğçe 0 55 10-03-2023, 07:48 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Örs Yapımı Tuğçe 0 49 08-03-2023, 07:30 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Olta Yapımı Tuğçe 0 61 07-03-2023, 06:43 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Ok Yapımı Tuğçe 0 50 06-03-2023, 07:24 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Su Asansörü Yapımı Tuğçe 0 45 05-03-2023, 09:31 AM
Son Yorum: Tuğçe
  Minecraft Merdiven Yapımı Tuğçe 0 43 05-03-2023, 08:42 AM
Son Yorum: Tuğçe

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi